При астигматизмі поверхню рогівки ока нагадує не куля, а скоріше м'яч для регбі або диню. Кривизна такої рогівки (а, отже, і її заломлююча сила) не однакова в різних її секторах.
Тому світлові промені, проходячи через таку неправильну рогівку, не можуть фокусуватися на сітківці в одній загальній для всіх променів точці. Одні промені (перетинають рогівку, наприклад, у вертикальній площині, що проходить через її центр) збираються перед сітківкою, інші (перетинають рогівку в горизонтальній площині) - за нею. В результаті зображення на сітківці ока виходить розмитим. Для компенсації астигматизму застосуються торичні контактні лінзи.
Торичні контактні лінзи, на відміну від сферичних, мають різну оптичну силу (кривизну) по двох головних меридіанах (головними меридіанами називаються два взаємно перпендикулярних діаметра контактної лінзи, один з яких характеризується найбільшою, а інший - найменшою заломлюючої силою).
Ця різниця покликана забезпечити компенсацію астигматизму при неправильній формі рогівки.
Для корекції астигматизму торична контактна лінза повинна займати цілком певне положення на оці: її головні меридіани повинні строго відповідати положенню осей астигматизму ока.
Тому торичні лінзи крім двох значень оптичної сили характеризуються ще становищем осі (меридіана, уздовж якого лінза має максимальну оптичну силу) в градусах.
Для того щоб торична контактна лінза не оберталася на оці навколо свого центру, в її конструкції застосовуються різні методи стабілізації. Найбільш поширений - потовщення нижньої частини контактної лінзи. Більш важка нижня частина контактної лінзи перешкоджає її обертанню.
Підбір торических контактних лінз займає у лікаря більше часу, ніж підбір звичайних сферичних контактних лінз. Крім того, торичні контактні лінзи складніше у виробництві і тому коштують дорожче сферичних.
Однак при наявності астигматизму досить високого ступеня торичні контактні лінзи забезпечують значно більш високу якість зору, ніж звичайні сферичні контактні лінзи.
Корекція астигматизму сферичними контактними лінзами.
Вважається, що при астигматизмі помірного ступеня (до 1 діоптрії) можна успішно користуватися сферичними контактними лінзами (жорсткими або м'якими).
Це пов'язано з тим, що сферичні контактні лінзи (особливо жорсткі) можуть до певної міри маскувати неправильну форму рогівки ока.
Жорсткі контактні лінзи на оці краще м'яких зберігають свою вихідну форму і тому забезпечують більш чіткий зір.
В даний час є широкий вибір м'яких торических контактних лінз з різних матеріалів, у тому числі з силікон-гідрогелевих.
Існують м'які торичні контактні лінзи щомісячної заміни (денне носіння), а також для безперервного носіння до 30 днів.
Добавить комментарий
Авторизируйтесь для добавления комментария
Добавить комментарий без регистрации