Помилки при підготовці до вимірювання та в процесі вимірювання.
Неправильно встановлений код тест-смужок.
Як відомо, тест-смужки випускаються великими партіями. Кожна партія перед продажем проходить калібрування по еталонному розчину глюкози. Необхідність в калібруванні обумовлена тим, що в смужках різних партій можуть трохи відрізнятися співвідношення реагентів в реакційній зоні. Після калібрування нова партія смужок отримує цифровий код який вводиться в глюкометр. Пам'ятайте, що правильне кодування глюкометра дуже важливе для його точності! У деяких моделях глюкометрів код вводиться автоматично, за допомогою носія (чіпа), який вставляється в роз'єм приладу. Такий чіп додається до кожного флакону з тест-смужками. В інших глюкометрах код треба вводити вручну після покупки смужок нової партії і обов'язково звіряти його з кодом на флаконі. Нерідко трапляється, що користувач не вставляє новий чіп або не вводить новий код при зміні партії смужок. Це може призводити до погрішностей у вимірах.
Вимірювання провадиться за занадто низькою або занадто високій температурі.
Будь-які моделі глюкометрів (і, відповідно, будь-які тест-смужки) можуть давати помилки при роботі за межами температурного діапазону, встановленого виробником і зазначеного в інструкції до приладу. Зазвичай це діапазон між +10°C і +45°C. При температурах нижче +10°C електричний опір контактних смуг тест-смужок падає, струм в них посилюється, і глюкометр видає завищені результати. При температурах вище +45°C опір зростає, струм зменшується, і глюкометр видає занижені результати. Тому вимірювання треба проводити тільки в температурному діапазоні, зазначеному виробником.
Холодні руки.
Для вимірювання глюкози за допомогою глюкометра кров найчастіше беруть з подушечок пальців руки. Концентрація глюкози в крові залежить від швидкості її засвоєння в тканинах, прилеглих до кровоносних капілярах. Якщо пальці холодні (наприклад, коли людина тільки що прийшов з морозу), засвоєння глюкози в тканинах сповільнюється і її концентрація в капілярної крові підвищується. У такій ситуації навіть при правильно проведеному вимірі буде отриманий завищений результат. Чим холодніше пальці, тим більше буде помилка. Наприклад, у здорової людини концентрація глюкози в капілярної крові при температурі шкіри пальців 20°C може дорівнювати 5 ммоль/л, при температурі 12°C - 5,3 ммоль/л (помилка 6%), а при температурі +8°C - 5,5 ммоль/л (помилка 10%). Отже, перед виміром пальці треба зігріти до кімнатної температури. Можна вимити руки під гарячою водою, а якщо це неможливо, то помасажувати пальці або потерти їх один про одного.
Забруднення пальців або тест-смужок речовинами, що містять глюкозу.
Багато пацієнтів, і насамперед домашні господарки, дуже люблять вимірювати глюкозу на кухні, «не відходячи від верстата». Тим часом під час готування, особливо коли печуться пиріжки або вариться варення, в повітрі літають частинки борошна, крохмалю, цукру, цукрової пудри та інших продуктів, що містять багато глюкози. Якщо ці частинки потраплять на подушечки пальців або в зону нанесення тест-смужки, то глюкоза змішається з кров'ю і дасть завищений результат вимірювання. Тому якщо ви займаєтеся готуванням, то перед вимірюванням глюкози бажано вимити руки або хоча б протерти пальці вологою серветкою і висушити.
Ми розібрали тільки ті користувальницькі помилки, від яких глюкометри і тест-смужки не захищені. Зустрічаються й інші користувальницькі помилки, але проти них у сучасних глюкометрів і смужок є автоматичний, «вроджений» захист. Наприклад, глюкометр відмовиться проводити вимірювання, якщо смужка вставлена стороною догори або недостатній об'єм крові. Якщо кінчається заряд батарейки, глюкометр сповістить про це господаря.
На закінчення ще раз повторимо: 80-90% помилок трапляються з вини користувача, і майже всіх цих помилок можна уникнути, якщо уважно прочитати інструкції до глюкометра.
Добавить комментарий
Авторизируйтесь для добавления комментария
Добавить комментарий без регистрации