Причини користувальницьких помилок можна розділити на три основні групи:
- Неправильне поводження з тест-смужками;
- Неправильне поводження з глюкометром;
- Помилки при підготовці до вимірювання та в процесі вимірювання.
Неправильне поводження з тест-смужками.
Щоб краще уявляти собі джерела помилок при роботі з тест-смужками, треба коротко описати їх пристрій і принцип дії. Тест-смужка складається з трьох частин або зон.
Зона нанесення зроблена з матеріалу, який має капілярні властивості і тому активно всмоктує кров, отриману при проколі шкіри. Із зони нанесення кров надходить в реакційну зону. У цій зоні знаходиться суміш сухих реагентів, головний з яких - фермент глюкозооксидаза. Вона окисляє глюкозу, що знаходиться в крові. При цьому в реакційній зоні виникають електрони, що створюють електричний струм. Цей струм тим більше, чим вище концентрація глюкози. По контактним смугам, що знаходяться в зоні введення, струм передається в вимірювальний пристрій глюкометра. Результат вимірювання струму відображається на дисплеї у вигляді концентрації глюкози. Тест-смужки для електрохімічних глюкометрів різних виробників працюють за тим же принципом і розрізняються лише за складом реагентів в реакційній зоні.
Отже, тест-смужка сама по собі представляє складний і досить таки уразливий мікроприлад. Що ж може статися з цим мікроприладом?
Неправильне зберігання тест-смужок.
Тут можливі три помилки:
- Зберігання при занадто високій або дуже низькій температурі;
- Зберігання в нещільно закритому флаконі;
- Занадто тривале зберігання (довше терміну придатності).
У всіх цих випадках можуть змінюватися фізико-хімічні властивості реагентів в реакційній зоні. У першу чергу страждає глюкозооксідаза. Її здатність окисляти глюкозу міняється як при перегріві, так і при переохолодженні смужок. Властивості глюкозооксидази погіршуються і при зберіганні смужок в нещільно закритому флаконі - через те, що вони поглинають з повітря пари води.
Тепер розберемося з термінами зберігання тест-смужок. На коробках і на флаконах, в яких вони продаються, вказаний термін придатності за умови зберігання в нерозкритому флакони. Це перше, що повинен перевірити користувач, набуваючи нову упаковку зі смужками. Друге: термін придатності тест-смужок для всіх моделей глюкометрів коротшає після розкриття флакона. Справа в тому, що укладання смужок у флакон проводиться в безкисневому газовому середовищі, після чого флакон герметично закривається. Коли користувач відкриває флакон, туди потрапляють кисень і пари води з повітря. Вони мало-помалу порушують властивості реагентів, що з часом може призвести до неправильних результатів. Сумлінні виробники намагаються максимально докладно пояснювати користувачам, як треба зберігати тест-смужки і як ними користуватися. У коробках, в яких продаються тест-смужки, завжди є настанови щодо їх зберігання та експлуатації. Більш того, ці настанови дублюються на етикетках, наклеєних на флакони.
До речі, пояснимо, що значить «Не заморожувати»: тест-смужки категорично не можна зберігати в морозильній камері холодильника (де температура нижче нуля) і не варто зберігати в холодильній камері, якщо є ризик, що температура в ній може опуститися нижче +4°C.
Добавить комментарий
Авторизируйтесь для добавления комментария
Добавить комментарий без регистрации